Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016–2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci  i  młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych Biblioteka Zespołu Szkół Społecznych  im. Jana Pawła II w Rokitnie otrzymała w roku 2017 środki finansowe na zakup książek. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 338 woluminów wartości 5000 zł.  Cenną wskazówką były wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań przekazywane podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej. Przeprowadzone zostały konsultacje z pracownikami Gminnej Biblioteki Publicznej przede wszystkim pod kątem wyposażenia biblioteki w lektury szkolne, nowości wydawnicze, a także zainteresowań czytelników. Dzięki otrzymanym środkom finansowym biblioteka została doposażona w lektury szkolne, które stanowiły 39 % zakupionych książek, jednak największym zainteresowaniem cieszą się tzw. nowości wydawnicze: Serie Magicznego drzewa, Mikołajka, książki autorstwa Agnieszki Chylińskiej znanej piosenkarki Esy-Floresy Zezi, Zezia i wszystkie problemy świata, klasyka kryminału Agaty Christie Dwanaście prac Herkulesa. Z literatury dla młodzieży można polecić książki Barbary Rosiek Ćpunka, Skazana czy Anka Pióro książki o życiu współczesnej młodzieży. Zakupiono także pozycje dla dzieci, które mają trudności z nauka czytania, książki te mają duże litery, teksty są krótkie i proste do czytania seria Czytam sobie poziom 1,2,3 – Historia pewnego statku, Sami czytamy - Detektyw Zagadka i jego przygody. Każdy uczeń odwiedzający bibliotekę szkolną znajdzie coś dla siebie. 

Uczennice ze szkolnego koła wolontariatu zachęcają do akcji „Czytamy – polecamy” czyli recenzji przeczytanej książki.

Pierwszą pozycją, którą warto przeczytać jest „Tęczowa Piękność. Jagodowe Życzenia” autorstwa Kelly McKain. Opowiada o losach 14-letniej dziewczyny Abbie oraz jej sióstr Grece i Saff, które wraz  z mamą otwierają salon piękności. Abbie ma przyjaciół Summer i Bena, który wraz  z jej chłopakiem gra w zespole rockowym. Salon dobrze prosperuje dopóki nie zostaje otwarte nowe konkurencyjne Niebiańskie Spa. Dla Tęczowej Piękności nie ma nadziei, brakuje na czynsz, produkty z  których wytwarzają kosmetyki kończą się. Nawet w Londynie, gdzie mieszka ich ojciec, który z nimi współpracuje, nie ma dla nich dobrych wiadomości, gdyż firmy sprzedające kosmetyki nie są zainteresowane ofertą Tęczowej Piękności. Abbie jest załamana. Jej mama postanawia, że wrócą do Londynu. Dziewczyna jest przeciwna, ponieważ tu pracowała na sukces, ma przyjaciół i chłopaka. Nie wyobraża sobie, żeby to wszystko się zmieniło. Postanawia ratować salon, organizuje Dzień Rozpieszczania, rozdaje ulotki, promuję kosmetyki w szkole i na akcjach charytatywnych. Salon udaje się uratować dziewczyny wraz z mamą świętują wielki sukces. Książka ta jest dostępna w naszej bibliotece zachęcam do jej przeczytania, ponieważ dostarcza nam dużo pozytywnych emocji. Morał? Doceń małe radości, spójrz na świat pozytywnie i NIGDY się nie poddawaj! Polecam ja wszystkim potrzebującym lekkiej lektury na długie jesienne wieczory.  

Karolina Witek - uczennica klasy II gimnazjum

Książka Barbary Rosiek „Ćpunka” opowiada historię szesnastoletniej dziewczyny, która po traumatycznych przeżyciach związanych z gwałtem ucieka z domu. Zamieszkuje z starszym od siebie chłopakiem Krzyśkiem, który okazuje się dilerem. Podczas pobytu u Krzyśka główna bohaterka staje się narkomanką i nawet jednego dnia nie może wytrzymać bez amfy czy hery. Historia bohaterki bardzo mnie poruszyła, ponieważ jest to dziewczyna w moim wieku, jakże jej życie, jej świat- różni się od mojego, problem narkotyków, dopalaczy, przekleństw czy ucieczka z domu jakże to dalekie, a może na wyciągnięcie ręki dla moich kolegów, koleżanek czy dla mnie??  Książka daje dużo do myślenia to świetna pozycja dla młodzieży, która w dzisiejszym świecie ma bardzo duży odstęp do dopalaczy czy narkotyków i jakże łatwo sięga po to co zakazane.  „Ćpunka” to także ukazanie stosunków moich rówieśników z dorosłymi swoimi rodzicami, dziadkami o braku zaufania między pokoleniami, strach przed prawdziwą rozmową, żyją razem a jednocześnie osobno. Bardzo polecam swoim rówieśnikom do przeczytania, nie jest to łatwa książka, ale warto - „Ćpunka” jest dobrą przestrogą dla młodzieży, osób używających i uzależnionych od  narkotyków, dla rodziców, aby kochali i interesowali się światem swoich dzieci.

Kamila Grabowska - uczennica klasy II gimnazjum