Przedstawienie profilaktyczne – “W krainie bajtów”

25 października uczniowie naszej szkoły obejrzeli pouczające przedstawienie profilaktyczne dotyczące zagrożeń wynikających z uzależnienia młodych ludzi od nowoczesnych technologii. Spektakl nosił tytuł ,,W krainie bajtów”. Była to satyryczna opowieść o dziecku, które odchodząc od klawiatury komputera od razu zasiada przed telewizorem lub na odwrót. Pewnego dnia budzi się w wygenerowanej przez komputer wirtualnej rzeczywistości, świecie niezbyt przyjemnym i zaludnionym przez mało przyjemne postacie: Złodzieja Czasu, Wirusy, Natrętów Reklamowych i tajemniczego Sieciowego Potwora. Na dodatek nasz bohater czuje, że powoli staje się robotem i przestraszony uznaje, że czas wracać do domu. Jednak żeby tego dokonać czeka go trudna praca - musi nauczyć się jak wykorzystywać media z pożytkiem, poradzić sobie z przejawami agresji i bezkrytycznym przejmowaniem negatywnych wzorców osobowych. Uczy się jak bezpiecznie posługiwać się Internetem i unikać pułapek, które może on stwarzać dla dzieci. W końcu mu się to udaje i chłopiec wraca do normalnego świata.

Przedstawienie wywołało żywą dyskusję wśród uczniów, co świadczy o tym, że temat nie jest im obcy. Podczas rozmowy z aktorami wykazali się dużą wiedzą na temat bezpiecznego poruszania się w sieci. Mamy nadzieję , że posiadana przez uczniów wiedza ma swoje odzwierciedlenie w praktyce.