Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Dnia 17 listopada 2016 r. przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.

Dzień ten ma już ponad 40-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień.

Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu.

Jak co roku uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do obchodów tego dnia chcąc przypomnieć wszystkim o szkodliwości palenia. W dniu 17.11.2016r. uczniowie klasy 2 gimnazjum w przygotowanym programie przekazali młodszym kolegom z przedszkola i szkoły podstawowej ważne informacje dotyczące zdrowotnych i społecznych skutków palenia tytoniu. W przedstawionych scenkach rodzajowych pokazali jakie mogą być skutki palenia ,ale także jakie można mieć korzyści z niepalenia. Scenki wywołały żywą dyskusję wśród uczniów , zwłaszcza tych najmłodszych . Dla uczniów gimnazjum przygotowana została prezentacja multimedialna na temat szkodliwości palenia .W ramach profilaktyki antynikotynowej uczniowie wykonali również plakaty na temat skutków zdrowotnych palenia. Zostały one wywieszone na korytarzu szkolnym.

Uczniowie aktywnie brali udział w zajęciach, co pozwala mieć nadzieję, że są świadomi zagrożeń, jakie wynikają z palenia papierosów i nie sięgną po nie w przyszłości, a tym samym postawią na zdrowie.