Wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie

Dnia 28 maja 2019 r. uczniowie klas I-III  z wychowawczyniami oraz pedagog szkolną udali się na wycieczkę dydaktyczną do Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie. Celem wycieczki było  poznanie pracy strażaków, kształtowanie świadomości znaczenia i charakteru ich pracy, zapoznanie się z wyposażeniem wozów oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania w czasie pożaru. Już samo wejście na główny plac PSP wzbudziło u dzieci zafascynowanie oraz wielki podziw. Panowie strażacy stanęli na wysokości zadania i nie szczędzili dzieciom licznych atrakcji… Dzięki ich życzliwości, dzieci mogły z bliska przyjrzeć się tak ciężkiej pracy, miały one możliwość zobaczyć i dotknąć niemal każdej rzeczy. Panowie pokazali dzieciom wozy strażackie, oraz sprzęt ratowniczy.  Dzieciaki  obejrzały instruktażowe filmy, wysłuchały opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz o akcjach ratowniczo-gaśniczych. Wielką atrakcją  dla dzieci była możliwość przymierzania elementów stroju strażaków i oglądanie wozów strażackich. Dzieci miały też możliwość zwiedzenia budynku, a przy okazji zobaczyły stanowisko dowodzenia, gdzie przyjmowane są telefony alarmowe. Atrakcji było naprawdę wiele! Później zwiedziły Muzeum im. Przypkowskich  w Jędrzejowie gdzie zobaczyły piękną kolekcję zegarów.  Dodatkowo na zakończenie wycieczki cała grupa udała się na pyszne lody, co było miłym akcentem jej zakończenia.  Po tak ciekawej wycieczce, wszystkie dzieci zgodnie przyznały, że zawód strażaka mimo swojej trudności bardzo im się podoba, a niejedno z nich w przyszłość chciałoby pracować w tym zawodzie.