Powiatowy Turniej Szachowy o Puchar Prezesa Stowarzyszenia “Razem dla Szkoły”

W dniu 13.06.2019 r. w Zespole Szkół Społecznych im. Jana Pawła II odbył się POWIATOWY TURNIEJ SZACHOWY O PUCHAR PREZESA STOWARZYSZENIA „RAZEM DLA SZKOŁY”. Zawody zgromadziły na starcie 75. szachistek i szachistów z powiatu zawierciańskiego w wieku od lat 8 do 18. Do szkoły w Rokitnie przyjechały dzieci i młodzież z Zawiercia, Kroczyc, Pradeł, Siamoszyc oraz Szczekocin. Nie zabrakło również miejscowych miłośników królewskiej gry. Turniej został przeprowadzony przez sędziego międzynarodowego Michała Wejsiga na dystansie 7 rund systemem szwajcarskim (kojarzenie komputerowe) tempem 15 minut dla jednego zawodnika (tzw. „szachy szybkie”). Rozgrywki rozpoczęły się tuż po godzinie 9 a zakończyły około 13. Po zakończeniu rywalizacji najlepszym szachistkom i szachistom zostały wręczone efektowne puchary i nagrody rzeczowe.

W klasyfikacji „najlepsza juniorka do lat 18” z dorobkiem 6 pkt wygrała Magdalena Kańka (SP Kroczyce). Tuż za nią z tym samym dorobkiem punktowym uplasowała się Maria Jastrząb (II LO Zawiercie). Na III miejscu zakończyła zmagania Julia Halaba (SP Rokitno), która zdobyła 5,5 pkt.

W rywalizacji „najlepszy junior do lat 18” z dorobkiem 6 pkt wygrał Mateusz Pawleta (SP1 Szczekociny). Na II miejscu z taką samą liczbą punktów skończył zawody Bartłomiej Chrząszcz (II LO Zawiercie). Natomiast na III miejscu z dorobkiem 5,5 pkt zakończył zmagania Piotr Mikoda (SP Siamoszyce).

Bardzo interesująco przebiegała również rywalizacja w dwóch pozostałych klasyfikacjach. W tym wypadku konkurowali ze sobą szachiści i szachistki miejscowe. W klasyfikacji „najlepsza szachistka miejscowa” bezkonkurencyjna okazała się Julia Halaba (6 pkt) która tym samym zdobyła swój drugi puchar na tej imprezie! Na drugim miejscu podium zakończyła zmagania Karolina Piętak (4 pkt), natomiast na III miejscu skończyła rywalizację Wanesa Wyrwisz (4 pkt). W przypadku chłopców kolejność była następująca. Wygrał rywalizację Piotr Grabowski (5 pkt), na II miejscu skończył zmagania Dominik Czyżewski (4 pkt), a na ostatnim miejscu podium stanął Hubert Podgórski (również 4 pkt).

Największa impreza szachowa w naszym powiecie nie mogłaby się odbyć bez osobistego zaangażowania pani Prezes Stowarzyszenia „RAZEM DLA SZKOŁY” Agnieszki Pasierbińskiej-Bijak, której udało się pozyskać fundusze z Fundacji PKO BP na efektowne puchary i nagrody rzeczowe. Słowa wdzięczności należą się również pani Dyrektor Zespołu Szkół Społecznych im. Jana Pawła II w Rokitnie Jolancie Majkrzyk, która udostępniła do gry salę gimnastyczną i pomogła w zorganizowaniu turnieju. Podziękowania kieruję także do Rady Rodziców przy Zespole Szkół Społecznych im. Jana Pawła II w Rokitnie, która wsparła finansowo imprezę. Dziękuję też wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do zorganizowania i przeprowadzenia tych zawodów. Mam nadzieję, że turniej ten na stałe wpisze się w kalendarz imprez organizowanych w Zespole Szkół Społecznych im. Jana Pawła II w Rokitnie. Do zobaczenia na szachowym szlaku!

Link do wyników:
Powiatowy Turniej Szachowy o puchar Prezesa Stowarzyszenia "RAZEM DLA SZKOŁY" (chessarbiter.com)