Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Biblioteka szkolna zaprasza !!!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Nasza szkoła w otrzymała wsparcie finansowe w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Program jest realizowany m.in. poprzez zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) w celu wzbogacenia zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.

Efektem wsparcia finansowego jest zakup 155 książek, tym samym księgozbiór biblioteki wzbogacił się o nowe lektury, oraz 4 książki elektroniczne.

Oto kilka propozycji  zakupionych książek do poczytania :

Janina Porazińska –Pamiętnik Czarnego Noska

Klasyczna, przedwojenna opowieść, która wzruszy i rozbawi współczesne dzieci. Niezwykłe przygody pewnego ciekawskiego misia. Miś zwany Czarnym Noskiem bardzo nudził się na sklepowej witrynie, marzył, żeby jakieś miłe i grzeczne dziecko zabrało go do domu. Życzenie misia spełniło się, jego opiekunką została mała dziewczynka. I tak zaczynają się niezwykłe przygody Czarnego Noska, który co i rusz trafia i wydostaje się z przeróżnych tarapatów by w końcu osiąść w redakcji dziecięcego pisemka.

Justyna Bednarek - Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)

To książka dla dzieci o nieustannie znikających skarpetkach w domu Małej Be. Każdy z nas doświadczył sytuacji, kiedy po wyjęciu rzeczy z pralki okazuje się, że znów brakuje nam skarpetki. Czy nie zastanawialiście się, gdzie podziewa się zaginiona skarpetka? Bo prawdą jest, że gdzieś być musi, skoro wkładamy do prania skarpetki parami, a wyciągamy pojedynczo. Justyna Bednarek zainspirowana zaginionymi skarpetkami w naszych domach, stworzyła zabawną powieść dla dzieci barwnie ilustrowaną przez Daniela de Latoura. Kiedy mama Małej Be, znajduje kolejną samotną skarpetkę postanawia wezwać hydraulika, który odkrywa pod pralką dziurę. Okazuje się, że jest to wyjście przez które postanawiają uciec skarpetki. Znudzone życiem z nie najciekawszym towarzystwem brudnych rzeczy w koszu, uciekają by odnaleźć swoje nowe przeznaczenie. Dla jednej skarpetki będzie to kariera w Hollywood, inna zostanie detektywem, a jeszcze inna mysią mamą. W książce dla dzieci o przygodach niesamowitych skarpetek Justyna Bednarek wykorzystuje różne formy literackie. Każda przygoda skarpetek jest zakończona morałem i szczęśliwym zakończeniem.

Książka dla dzieci Justyny Bednarek opowiadająca o niesfornych skarpetach zdobyła wiele wyróżnień m.in. Nagrodę Literacką Warszawy. W konkursie “Przecinek I Kropka” , który nagradza literaturę dla dzieci I młodzieży, zdobyła tytuł najlepszej książki. Tym samym Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) Justyny Bednarek zostały uznane za odkrycie literatury dziecięcej ostatnich lat i znalazły się w kanonie lektur w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Justyna Bednarek jest polską poetka, pisarką i ilustratorką. Od wielu lat pracuje również jako dziennikarka i redaktorka w pismach dla kobiet.

Łukasz Wierzbicki – Dziadek i Niedźwiadek - Książka autora Afryki Kazika, pod honorowym patronatem pani generałowej Ireny Anders, niezwykle ciekawie i zabawnie opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka - czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa, który przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego. "Wspaniała, ciepła opowieść o niedźwiedziu-żołnierzu, niezapomniana lekcja historii, która brzmi jak bajka…

Agnieszka Frączek  A to feler!! O tym, jak Jan Brzechwa został bajkopisarzem

A to feler! jest opowieścią o dzieciństwie Brzechwy. O tropieniu żab w błocie, fascynacji parowozami i o mrożącym krew w żyłach skarbie, znalezionym pod śniegiem. O teatrze z walizki, leniwym aeroplanie i sukcesie, jaki przyniosła Jankowi rola robaczka świętojańskiego. Oraz o innych szurkach i firkach. Słowem: o tym, jak Jan Brzechwa został bajkopisarzem.

Serdecznie zachęcam młodzież, nauczycieli oraz rodziców do odwiedzania biblioteki, wypożyczania i czytania książek.

Książki można również wypożyczać na okres FERII ZIMOWYCH I WAKACJI.

Rodziców zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.calapolskaczytadzieciom.pl oraz zapoznania się z Listem pani Ireny Koźmińskiej skierowanym do rodziców, dostępnym na tej właśnie stronie, na temat wpływu czytania na rozwój intelektualny dzieci i młodzieży.